Logoterapija
Svaka zadaća koju život postavlja pojedincu u konkretnoj situaciji, svaki zahtjev koji neka situacija sadržava, u logoterapiji se vidi kao temeljna mogućnost oblikovanja vlastitog života i života drugih. Na taj način ostvaruju se stvaralačke i doživljajne vrijednosti te vrijednosti stava što rezultira ostvarenjem smisla. U tom pogledu život zahtijeva od čovjeka izrazitu elastičnost, tj. prilagođavanje prilikama koje mu život pruža. Životna zadaća stoga nije negativan teret koji bi čovjek želio izbjeći, već pozitivan izazov i vrijedna prilika za smislen život. Čovjek u svojem životu na raspolaganju ima mnoštvo prilika za ispunjavanje smisla.
Budući da je svaka situacija u životu izazov i problem koji se mora riješiti, čovjek ne bi trebao pitati što je smisao njegova života, već je život taj koji postavlja pitanje – čovjek životu može odgovoriti jedino odgovarajući za svoj vlastiti život, jedino tako da bude odgovoran. Logoterapija u klijentu pokušava probuditi svijest o njegovoj odgovornosti, nudi mu konkretnu pomoć, ali odgovornost prepušta klijentu, da sam odluči komu ili čemu je odgovoran. Čovjekova sloboda leži upravo u mogućnosti da odgovori na pitanja koja mu život postavlja.
Pravi smisao čovjek otkriva u svijetu, tj. biti čovjek znači biti usmjeren prema nečemu ili nekomu. Što čovjek više zaboravi sebe, što se više predaje nekom cilju ili nekoj osobi, to je više čovjek i to se više ostvaruje. Tko je usmjeren prema smislu, rasvjetljuje u sebi najbolje moguće, postaje duševno zdrav, a ako je potrebno, čak može podnijeti neizbježnu patnju i pronaći put do ispunjenog života.
Dakle, logoterapija je psihoterapijska metoda usmjerena na smisao koja klijentu pruža osjećaj identiteta i pripadnosti te smisao postojanja. Život je uvijek smislen čak i kad to tako ne izgleda. Naime život je smislen od početka do kraja i svaku je situaciju moguće učiniti smislenom ili bar smislenijom.